logo Sika Advanced Resins

RIM
vysokoteplotní polyuretanové
pryskyřice pro nízkotlaké vtřikování

RIM / Biresin®RG

Inovativní řešení od SIKA ADVANCED RESINS pro vytváření vysoce kvalitních a rychlých prototypů v medicíně a zdravotnictví,  automobilovém, leteckém, lodním a ostatním průmyslu a malo-středně sériové výrobě dílů.

Materiály RIM od SIKA ADVANCED RESINS

Materiály určené pro lití RIM technologií jsou dvousložkové polyuretany. Skládají se ze složky A (polyolu), která je volně měnitelná podle požadovaných vlastností výrobku, a složky B (isokyanátu), která je neměnná. Materiály jsou rozděleny do několika řad s rozdílnými vlastnostmi a rozdílnou použitelností. V nabídce máme materiály s certifikátem EN 45545-2 pro samo-zhášitelné materiály, elastomery s vlastnostmi pryže, materiály s velmi nízkým modulem pružnosti v ohybu (450 MPa.s) nebo naopak materiály s modulem pružnosti až 2350 MPa.

Velmi rozdílná je i teplotní odolnost materiálů, která je vyšší než u termoplastů. K dispozici jsou i materiály s teplotní odolností až 150 °C. Mechanické vlastnosti materiálů lze částečně dodatečně upravovat temperací viz technické listy produktů.

Příklady využití technologie RIM - nízkotlakého vstřikování

RIM technologie nízko-tlakého vstřikování pro výrobu velkých dílů napodobující ABS, GUMU nebo PE/PP například u rapid prototypingu ale i malo-sériové výroby do řádů tisíce kusů, v sériích  kde se ještě nevyplatí výroba drahých vstřikolisových forem.

Dílů stavebních strojů a speciálních vozidel, hasičů, záchranných služeb, letištních speciálů, vysokozdvižných vozíků...  ( překryty motorů, plastových podběhů a spodních krytů podvozků , vzduchových filtrů, systémy topení a klimatizace, kryty sedadel, opěrky,  tunely přístrojových desek, blatníků, překryty světlometů, kryty elektroniky, filtrů, bausetu skel …)

Dílů obytných vozů, malosériové výrobě automobilů, speciálních limitovaných edicí automobilů,  motocyklů,  lodí, jachet ( speciální tuningové díly jako spoilery, difuzory, masky, mřížky, překryty světel, bausety skel, rozměrné interiérové a exteriérové panely obytných částí, rozšířené límce blatníků a speciálních nárazníků, tunelů klimatizace a rozvodů vzduchu, kryty elektroniky, kapitánské můstky a přístrojové štíty, panely lodí a kryty dveří….

Dílů prostředků hromadné dopravy ( rozměrné panely karoserie případně interiéru ( lepení např. Univerz. ADEKIT A 280 ) kryty motorů a elektroniky, překryty světel, bausety skel, kryty sedadel, tunely výdechů klimatizace, tunely či průchodky kabelových svazků, hrany stolků či celé stolky, opěrky ovladače, madla či držadla…

Dílů ve zdravotnictví ( rozměrné panely med. přístrojů, scannerů, mikroskopů, kryty elektroniky, tiskáren, měřících zařízení, sedadel, opěrek, pouzder a překrytů )

Dílů pro sport ( lezecké chyty, sportovní pádla, sportovní přilby a chrániče…)

Tabulka modulů pružnosti materiálů RIM

Časté použití polyuretanových pryskyřicí pro RIM technologie

 • Prototypové díly, které vyžadují vysokou odolnost proti nárazu.
 • Duté dekorační díly, masivní díly odolné proti nárazu.
 • Kryty vyžadující DIN EN 45545-2 ( samozhášitelnost )
 • Spoilery, nárazníky, kryty motorů, vzduchové filtry, topení, mřížky nárazníků, difuzory, interiérové díly )

Výhody technologie RIM

 • samozhášivost ( u materiálů s označením FR - Flame Retardant )

 • volitelné vlasnosti materiálů  ( GUMA, ABS, PP, PE... )

 • rychlost výroby prototypových dílů ( odformování většinou do 10min! )

 • výborná rázová houževnatost

 • špičková teplotní odolnost až 150 oC ( RIM 975 a 976 )

jak funguje technologie RIM od Sika Axson

Technické listy ke stažení

PRODUKTJAZYKPDF
RIM 631
ENG
Stáhnout
Biresin® RG51HS
ENG
Stáhnout
RIM 826
ENG
Stáhnout
RIM 836
ENG
Stáhnout
RIM 975
ENG
Stáhnout
Biresin® RG53
ENG
Stáhnout
Biresin® RG56
ENG
Stáhnout
Biresin® RG53 Fibre
ENG
Stáhnout
RIM 976
ENG
Stáhnout
Biresin® RG53 FR
ENG
Stáhnout
Biresin® RG57 FR
ENG
Stáhnout

Před zakoupením Vám na požádání zašleme technický i bezpečnostní list v českém jazyce.

Výše uvedený seznam je jen výběr z mnoha materiálů. Pro přesnou specifikaci pro Vaší aplikaci nás vždy kontaktujte a my se pokusíme Pro Vás vybrat ten nejoptimálnější produkt z hlediska vlastností, nákladů a dostupnosti.  

 • RIM 976

 • Biresin RG 53 Fibre

 • RIM technologie SIKA AXSON Biresin RG51HS

  Biresin® RG 51HS

 • RIM technologie SIKA AXSON Biresin RG51HS

  Biresin® RG 51HS

 • RIM technologie SIKA AXSON Biresin RG56 ABS

  Biresin® RG 56

  ABS
 • RIM technologie SIKA AXSON Biresin RG53FR PE/PP

  Biresin® RG 53FR

  PE/PP
 • RIM technologie SIKA AXSON Biresin RG57FR ABS

  Biresin® RG 57FR

  ABS
 • RIM technologie SIKA AXSON RIM975

  RIM 975

  PE/PP
 • RIM technologie SIKA AXSON RIM976 ABS

  RIM 976

  ABS
Tip

Kompletního nástroje pro RIM ( Reaction Injection Moulding) lze dosáhnout výroby obou dílů forem za pomoci našich nástrojových desek ( například PROLAB75 či M945 ), případně pro série do 70ks silikonovými formami z polyadičních silikonů řady ESSIL 2XX.

Upozornění

V případě že budete kombinovat materiály Sika (SikaAxson) s materiály jiných výrobců, proveďte si vlastní zkoušku k ověření kompatibility. Pokud jste s materiálem ještě nepracovali, prosím dbejte přesných pokynů uvedených vždy v technickém a bezpečnostním listě. Před použitím je rovněž vhodné si udělat vlastní test.

Zařízení pro vstřikování dvousložkových polyuretanů pro technologii RIM.

příklad mísícího a měřícího zařízení řady UNIDOS 200 pro RIM technologie od společnosti DEKUMED. Tato společnost nabízí řešení od velmi dostupných a jednoduchých mísících zařízení až po sofistikované profesionální systémy s vlastním software a výstupy o procesech a nákladech na TFT obrazovkách.

Proces výroby technologií RIM

RIM Technologie spočívá ve vstřikování směsi materiálů ( neplněných nebo plněných polyuretanových pryskyřicí ) o nízké viskozitě pod velmi nízkým tlakem do předem vyhřáté formy. Směs ve formě polymerizuje v řádu několika desítek sekund a výrobek je hotový. Tento systém pak umožňuje použití velmi lehkých forem a relativně malé zařízení k výrobě i velkých dílů.

RIM materiály pro nízkotlaké vstřikování

přehledná tabulka vlastností polyuretanů pro RIM technologii SIKA

RIM materiály sika.

Produkty s přidanou hodnotou

Sika Advanced Resins výzkuma vývoj produktů
Sika Advanced Resins

Transformací společností AXSON a SIKA vzniká nová kapitola pokročilých materiálů a nadstandartních technologických  služeb.  

Nalezneme pro vás řešení

Nalezneme pro vás nejvhodnější technická i ekonomická řešení pro Vaši výrobu či návrhy rychlých prototypů.

Přecházíte od konkurence?

Vždy pro Vásvyhledáme ten nejvhodnější produkt pro bezproblémovou výrobu a nízké náklady. Konkurenci neustále porovnáváme.

 

©2018-2020 pro ACR Czech s.r.o., velkoobchod SIKA A.R:  vyrobil  logo malbardesign  , Všechna práva vyhrazena.