Skip to main content

sika-axson-acr-informace-telefon

Blog ACR Czech s.r.o. o polyuretanech, epoxidech a technologiích Sika Advanced Resins.

V našem blogu se Vám čas od času budeme snažit přiblížit využití námi nabízených materiálů společnosti Sika Advanced Resins. Tyto materiály které na český trh dovážíme a distribuujeme již od roku 1999 ( dříve Axson - SikaAxson ) byly původně navrženy jako masivní průmyslová řešení. Díky námi nabízeným velikostem balení, která dříve byla v prodeji jen např. po 20-200kg se materiály rozšiřují i mezi modelářskou, uměleckou i amatérskou entitu. Nabízíme Vám proto inspiraci pro Vaše výtvory , návody, postřehy z praxe a mnohé cenné informace, které určitě oceníte. V nabídce našich materiálů  tak naleznete rychleschnoucí odlévací dvousložkové polyuretany, elastické polyuretany s různou tvrdostí materiálů, epoxidové odlévací pryskyřice včetně nyní populárních čirých epoxidových pryskyřicí vhodných pro river-flow umělecké stoly a nábytek, blokové materiály pro cnc i ruční obrábění, modelovací pasty a tmely, prototypové polyuretany pro vakuové odlévání, silikony polykondenzační i polyadiční, materiály pro rim nízkotlaké vstřikování dvousložkových polyuretanů do forem ze silikonu či tvrdých forem , laminovací pasty, povrchové pryskyřice-gelcoaty které jsou brousitelné a leštitelné. Dále pak materiály pro laminaci a výrobu kompozitů ať již pro ruční nanášení, infuzní laminování, rtm, pultruzi, speciální vysokoteplotní pryskyřice s certifikací pro lodní průmysl , letectví i automotive a samozřejmě pak doplňkový materiál jako jsou speciální barvy-pigmenty, plniva, konstrukční lepidla, voskové pláty simulující tloušťku stěny nebo voskové pláty. Naše materiály jsou vyráběny v souladu s nejnovějšími nařízeními a normami EU a ke všem materiálům máme po zakoupení připraveny technické listy a bezpečnostní listy v českém jazyce!   

Odlévací polyuretanové elastomery

Jaké využití mají dvousložkové odlévací polyuretany?

Tyto materiály od společnosti Sika a její divize Sika Advanced Resins ( dříve Sika Axson ) patří opět ke špičce ve svém oboru. Naše společnost ACR Czech s.r.o., která je přímým dovozcem těchto pokročilých materiálů na  má na výběr širokou škálu materiálů dle požadovaných vlastností a zejména tvrdostí na stupnici Shore  od 30A ( velmi měkký a pružný elastomer) až po 67D ( náš téměř „nezničitelný“ tvrdě elastický materiál UR 3490 ).

Oproti Silikonovým elastomerům mají elastické polyuretany na jedné straně velmi dobré mechanické vlastnosti jako jsou chemická a mechanická odolnost, tak odolnost proti otěru…) Na druhou stranu pokud z těchto elastických polyuretanů vytváříte formy , je potřeba je oproti samoseparačním vlastnostem našich silikonů ESSIL separovat (např. separátorem Axson 851 který je přímo určen pro odlévací polyuretany ). Rozdíl v použití forem z těchto elastických polyuretanů je u otěruvzdorných forem , kde oproti silikonovým elastomerům ( chcete-li silikonům  ) je výdrž takových forem několik stovek i tisíců odlití ( u silikonů dle složitosti a četnosti použití formy cca 25-70ks)

Škála použití těchto materiálů s označením UR nebo Biresin U je opravdu široká.

Můžete z těchto materiálů vytvářet pružné díly, ochranné držáky, pružné úchyty a kryty na čelisti, dopravníky, kolečka a pásy dopravníků, , ozubené řemeny, antivibrační bloky ( tzv. silentbloky ), různá těsnění,dorazy, šablony ale i formy a jaderníky, zaklepávací nástroje,  formy na odlévání betonu, pískovce, sádry, vosku, a pružné formy v keramické výrobě. Samozřejmě lze vytvářet jakékoliv pružné díly i v prototypové výrobě ať již jednoduchým gravitačním litím , tak i vákuovým litím za pomoci vakuové komory. Tyto materiály nacházejí vzhledem ke svým špičkovým vlastnostem uplatnění nejen u výroby prototypů , ale i u malo a středně sériové výroby.

Opět zde máme čtyři skupiny elastomerů, které dělíme na:

  1. Standardní elastomery

  2. Vysoce otěruvzdorné elastomery

  3. Elastomery pro odlévání sádry ( keramičky )

  4. Elastomery pro odlévání umělého kamene, sádry a betonu

V nabídce jednotlivých skupin elastických polyuretanů máme:

  1.   Standardní elastomery

Materiál UR 7830, který je měkký( SHORE od 30A kterou si můžete systémově volit až do 40A ), velmi pružný a má obrovskou hodnotu prodloužení do přetržení ( až 1500% ). Takovýto materiál je vhodný pro výrobu pružných forem a elastických dílů. Pokud potřebiujete materiál o něco tvrdší ( 45-50A ) zvolíte materiál UR 7845, kde se o malinko sníží hodnota pro prodloužení do přetržení ( až 1300% ) a stejně jako předchozí materiál je honě využíván pro formy a prototypové díly.

Dalšími zástupci standartních elastomerů jsou UR 3420 a UR3440, průhledné medové barvy ( lze probarvovat  našimi pigmenty pro polyuretany řady CP. Tyto měkké elastomery lze mít v hodnotách Shore 50A a 63A a používají se pro těsnění, dorazy, pískovací masky, antivibrační bloky, kolečka a další aplikace jako například pružné formy a prototypové díly.

V černé barvě a tvrdostech SHORE 79A a 85A pak nabízíme tvrdě elastické materiály s označením UR 3450 a UR 3460 které se rovněž využívají k výrobě antivibračních bloků ( silent-bloků) , těsnění, dorazů nebo jako pružných forem na beton.

Skupinu standartních elastomerů pak uzavírají materiály: modrý - UR 5895 a bílý , probarvitelný -UR1409 s hodnotami tvrdosti 94A a 92A. Vzhledem ke své optimální tvrdosti se používají například pro výrobu pružných raznic na beton, materiál UR 5895 dokonce nabízíme ve variantě pro dvou-komponentní mísící stroje. UR 1409 je pak vhodný například pro výrobu pružných součástí pro ultrazvukové svařování.    

  1. Vysoce otěruvzdorné elastomery

Jsou materiály pro otěruvzdorné a rázově odolné díly, určené pro výrobu jaderníků . Zástupce elasticky tvrdého materiálu je Biresin U 1419 který má tvrdost 97A na stupnici Shore a je určený pro výrobu otěruvzdorných, rázově odolných dílů, forem a nástrojů, prototypů, jaderníků a silent-bloků. Materiál UR 3490 je jedním z našich best-sellerů a je univerzálním materiálem pro tvrdě elastické prototypové díly ( výsledkem je velmi odolný, nezlomitelný plast ) ale samozřejmě i pro výrobu slévárenských jaderníků, modelů a modelových desek a zaklepávacích forem, lisů a nástrojů.

  1. Elastomery pro odlévání sádry ( keramičky )

Jsou materiály pro výrobu pružných dílů a odlitků v prototypové výrobě, použití v keramickém průmyslu, nebo třeba pro odlévání vosku při výrobě designových svíček, nebo voskových modelů pro slévárny. Pro keramickou výrobu tu máme speciálně vyvinutý elastický materiál světle zelené barvy pod prozatimním označení XP3732/2 který má shore 55A. Dále z materiálů pro keramické formy a pro formy pro odlévání sádry a vosku jsou oranžov UR7855 a růžový UR7863 v hodnotách shore 55A až po 63A. Zde je nutno počítat s o něco vyšší hustotou materiálu ovlivňující pak objem formy, a jejíž hodnoty se vždy dozvíte z námi dodávaných technických listů ke každému produktu. Tyto materiály od nás využívají věhlasné značky v oblasti keramického průmyslu, kde se potřeba vysoké kvality snoubí s nízkou cenou klíčovou pro výrobu konkurenceschopných produktů.

  1. Elastomery pro odlévání umělého kamene, sádry a betonu

V této poslední skupině našich elastomerových best-sellerů naleznete zejména materiály s dobrou rozměrovou stabilitou, odolností proti vlhkosti a určenou jak již titulek napovídá pro výrobu forem na odlévání umělého kamene, umělého pískovce, sádry a betonu. Tyto materiály UR 58300 , UR58480 a UR 58630 pak nabízíme v tvrdostech 30A, 50A a 63A ( čím vyšší hodnota Shore , tím u těchto materiálů větší životnost formy ale menší elasticita. Složité díly obecně je lépe vytvářet z měkkých materiálů , jednoduché formy a tvary pak díky vysoké životnosti můžete vytvářet z tvrdších, odolnějších avšak méně pružných materiálů  ) Samozřejmě i z těchto materiálů lze vytvářet pružné prototypové díly jak klasickým gravitačním litím, tak vákuovým litím.

 

Naše elastické polyuretany jsou plně kompatibilní s našimi leštitelnými separátory řady Axson 851 a 870( ve sprayi), samoseparačními silikony řady ESSIL a samozřejmě barevnými koncentrovanými pigmenty CP. Sami si pak samozřejmě  můžete vyzkoušet kompatibilitu a vhodnost těchto materiálů s výrobky ostatních výrobců těchto vedlejších produktů vlastní zkouškou. V zásadě je důležité se vždy podívat před zpracováním do technických listů produktu, kde naleznete nejen veškeré technické informace , ale i přesný návod pro zpracování ( mísící poměry, časy pro zpracování a odformování, mechanické vlastnosti…) , pokyny pro bezpečné zacházení a skladování těchto materiálů ve třídě chemických látek. Společnost SIKA se snaží aby všechny materiály nabízené na našem trhu byly v souladu s přísnou legislativou RoHS a EU ( viz bezpečnostní listy produktu, které obdržíte při zakoupení produktu v našem velkoskladu materiálů – ACR Czech s.r.o. )