Skip to main content

sika-axson-acr-informace-telefon

Blog ACR Czech s.r.o. o polyuretanech, epoxidech a technologiích Sika Advanced Resins.

V našem blogu se Vám čas od času budeme snažit přiblížit využití námi nabízených materiálů společnosti Sika Advanced Resins. Tyto materiály které na český trh dovážíme a distribuujeme již od roku 1999 ( dříve Axson - SikaAxson ) byly původně navrženy jako masivní průmyslová řešení. Díky námi nabízeným velikostem balení, která dříve byla v prodeji jen např. po 20-200kg se materiály rozšiřují i mezi modelářskou, uměleckou i amatérskou entitu. Nabízíme Vám proto inspiraci pro Vaše výtvory , návody, postřehy z praxe a mnohé cenné informace, které určitě oceníte. V nabídce našich materiálů  tak naleznete rychleschnoucí odlévací dvousložkové polyuretany, elastické polyuretany s různou tvrdostí materiálů, epoxidové odlévací pryskyřice včetně nyní populárních čirých epoxidových pryskyřicí vhodných pro river-flow umělecké stoly a nábytek, blokové materiály pro cnc i ruční obrábění, modelovací pasty a tmely, prototypové polyuretany pro vakuové odlévání, silikony polykondenzační i polyadiční, materiály pro rim nízkotlaké vstřikování dvousložkových polyuretanů do forem ze silikonu či tvrdých forem , laminovací pasty, povrchové pryskyřice-gelcoaty které jsou brousitelné a leštitelné. Dále pak materiály pro laminaci a výrobu kompozitů ať již pro ruční nanášení, infuzní laminování, rtm, pultruzi, speciální vysokoteplotní pryskyřice s certifikací pro lodní průmysl , letectví i automotive a samozřejmě pak doplňkový materiál jako jsou speciální barvy-pigmenty, plniva, konstrukční lepidla, voskové pláty simulující tloušťku stěny nebo voskové pláty. Naše materiály jsou vyráběny v souladu s nejnovějšími nařízeními a normami EU a ke všem materiálům máme po zakoupení připraveny technické listy a bezpečnostní listy v českém jazyce!   

Řešení pro auto moto sport a pro veterány : Polyuretany a epoxidy Sika pro výrobu unikátních dílů.

Materiály pro výrobu silentbloků

Vibrace ať už různých zařízení, či ve vašem automobilu, motocyklu či jiném dopravním prostředku nevěstí nikdy nic dobrého. Výrobci samozřejmě o problémech, které mohou vibrace způsobovat samozřejmě dobře ví a tak opatřují zařízení, automobily, motocykly a další vozidla tzv. anti-vibračními bloky, u nás známých spíše pod označením silentbloky. Gumové silentbloky jsou pro sériovou výrobu levné, což je samozřejmě pro výrobce asi ten nejdůležitější parametr.Mají ale i rovněž pár neduhů, jakými jsou nízká životnost a obvykle i mnohem nižší chemická odolnost.

Ve světě se některé firmy specializují na výrobu zakázkových silentbloků, které nabízí třeba i v sadách pro Vaše vozy či motocykly a nabízí tak třeba pro pohodlnější jízdu silentbloky s nižší hodnotou tvrdosti SHORE, nebo naopak pro závodní či sportovní potřeby s tvrdší hodnotou SHORE, která zlepší například u uložení podvozku rychlé průjezdy zatáček a u uložení motoru a hnacího ústrojí pak sníží mechanické ztráty přenosu výkonu  a zrychlí odezvu při akceleraci.

U nás ve společnosti  ACR Czech s.r.o. nabízíme několik zajímavých, pokročilých  materiálů společnosti SIKA a.g. a její divize SIKA ADVANCED RESINS a SIKA AUTOMOTIVE, které naši zákazníci využívají právě pro výše uvedené potřeby. Jedná se o materiály z řady odlévacích elastických polyuretanů UR. Například dobře probarvitelný ( můžete si vytvářet pro silentbloky vlastní – firemní barvy pro perfektní branding )  měkký polyuretan UR 3420 s tvrdostí 50A, dále pak stejně dobře našimi pigmenty probarvitelný UR 3440 s tvrdostí 63A , následně řada těchto výborných elastomerů pokračuje hodnotou 79A pro UR3450 a končí velmi tvrdě elastickou hodnotou 85A u materiálu UR3460.  

Tyto materiály nemají žádné záludnosti a úskalí při zpracování ( lze odlévat bez vákua a temperace pouhým jednoduchým gravitačním litím ) a pokud se budete striktně držet návodu v technických/produktových listech, které jsou volně stáhnutelné ve formátu *.pdf na našich stránkách v českém jazyce, případně v anglickém originále na stránkách výrobce sika advanced resins, neuděláte s těmito materiály pro výrobu speciálních vibračních bloků rozhodně žádnou chybu.

sada silentbloků z materiálu Sika ur3460
sada silentbloků z materiálu Sika ur3440
sada silentbloků z materiálu Sika ur3440
okopírujte si a odlijte unikátní náhradní díl na Váš veterán
okopírujte si a odlijte unikátní náhradní díl na Váš veterán
vyrobte si unikátní plastové díly pro Vašeho veterána z materiálů Sika
vyrobte si unikátní interiérové díly z uretanů Sika

Zkopírujte a vyrobte unikátní díly jednoduše.

Pro renovaci young-timerů, oldtimerů či vašich dvou až čtyřkolových miláčků se nabízí jiná zajímavá využití. Elastické polyuretany můžete využít nejen k výrobě antivibračních bloků, ale i k výrobě těsnění, ozubených řemenů, vedení vzduchotechniky, výrobě gumových zástěrek a gumových dílů starých chromových nárazníků, těsnících podložek světel a zpětných zrcátek, ozdobných či ochranných lišt, unikátních či funkčních dílů interiéru, prostě na co sáhnete a je elastické či tvrdě plastové, lze z našich materiálů okopírovat a znovu vyrobit. Tato technika okopírování vzácných, nedostatkových či dokonce unikátních dílů, která ty původní díly nikterak nepoškodí je velmi efektivní (ceny kompatibilních 2k odlévacích silikonů řady ESSIL ze kterých velmi rychle odlejete formu jsou u nás velmi příznivé) a například pokud odlejete takový plastový díl z materiálu UR 3490, tak ten si troufám tvrdit že předčí veškerá vaše očekávání. Materiál UR3490 je velmi tvrdě elastický, vysoce otěruvzdorný a zcela nezlomitelný materiál, takže pro funkční plastové díly jako třeba páčky mechanismu sedadel, madla a držáky, kličky, rukověti a ostatní díly, které mnohdy již v prodejnách ani na internetu neseženete jsou tyto odlévací polyuretany zcela nevyhnutnou volbou.

Pro renovaci veteránů lze využít možnosti pochromování plastových dílů odlitých z našich rychletuhnoucích polyuretanů které nabízejí mnohé společnosti zabývající se pochromováním. Unikátní a „nesehnatelný“ kovový díl si tak lze zapůjčit z klubové komunity a vytvořit si z formovacího silikonu ESSIL formu, do které pak odlejete některý z našich rychle-tuhnoucích polyuretanů ( F160-1, F180-1, F190-1…) , případně pro případ, že by jste chtěli velmi odolný díl tak z materiálu UR 3490    a po odformování jej můžete zaslat k pochromování ( na Google naleznete spoustu společností zabývajících se pochromováním plastů) . Získáte tak dokonalé kopie ozdobných chromových lišt a mřížek, rámečků světlometů, rámečků blinkrů a zadních světel, madla, ozdobných nápisů , znaků či sošek,  kryty zrcátek, střešních lišt , kliček a nebo i parabol světlometů , které by jste jinak třeba ani nesehnali.

Plastovými a chromovými díly naše nabídka pro auto-moto veterány a závodníky nekončí! Právě třeba při závodech veteránů či youngtimerů vezme občas za své plastový blikač, zadní či přední světlo a to je pak nemožné, obtížné nebo extrémně nákladné pro takový veterán znovu sehnat. I pro tento případ máme průhledné, snadno obarvitelné materiály, které využívají i veškeré evropské automobilky při výrobě prototypů. Tyto dvou-komponentní prototypové uretany řady PX pro rapid prototyping lze pigmenty dobarvit do požadovaných odstínů skupinových i jednotlivých svítilen a od originálu jsou pak k nerozeznání! Jedinným úskalím při výrobě takovýchto plastových blikačů , skupinových svítilen, pozičních světel či průzračných krytů předních světel atp. jsou požadavky na zpracování. Materiály PX 5213 a PX 5212 ( rychlá verze- lze odformovat do 45min- 1h)  jsou UV odolné, snadno probarvitelné avšak je nutnost 5-10min obě složky materiálu předvákuovat a nalévat je po 5timinutovém smíchání do předehřátých forem na 70°C a následně pro dosažení skvělých vlastností postupně temperovat dle návodu v technickém listě. Spolu s užitím forem vytvořených z polyadičních silikonů vyžaduje pro dokonalý výsledem trochu zkušeností s vakuovým odléváním.

Díly z kompozitů pro sport a veterány

U některých veteránů či youngtimerů ( např Chevrolet Corvette, Matra-Simca Murena, Renault Espace, BMW Z1,  Lotus Esprit,  Pontiac Fiero, Škoda 130RS  a dalších…) které mají karosérie z plastů či laminátů ( kompozity)   lze využít možnost kopírování těchto dílů vytvořením forem dílů z gelcoatů ( např. námi nabízené GC1 050, GC 1 080 či SikaBiresin® S8 , které dokonale zachytí povrch a tvary doplněných pro vyztužení mdf žebry a materiálem z řady  epopast ( z pryskyřicí obsahující plnivo ) např. EPOPAST 400 (vyšší hustota)  nebo EPOPAST 402. Takovouto formu pomocí vhodného leštitelného separátoru můžete připravit pro ruční laminování např. EPOLAM 2017 se třemi volitelnými tužidly , či infuzní laminaci ( pomocí infuzního bagu viz. náš článek a návod na laminování infuzí, kde použijete materiály např SikaBiresin CR80 s volitelnými tvrdidly dle požadovaných vlastností, nebo vysoce teplotně odolný EPOLAM 2092 se špičkovou teplotní odolností 225°C ) V kombinaci s (uhlíkovými) karbonovými či aramidovými tkaninami pak získáte nejen extrémně pevné ale i mnohem lehčí díly vhodné pro závodní využití  či jen vylepšení vašeho veterána, youngtimera či sporťáka.  

Shrnutím lze říci že odlévací polyuretany a epoxidy od SIKA ADVANCED RESINS dodávaných pro český trh společností ACR Czech s.r.o. Vám poskytnou perfektní podporu pro vaše hobby i podnikání v automobilovém či motocyklovém sportu, v auto či moto veteránech a dalších odvětvích,kde pomocí námi dodávaných materiálů získáte velmi dostupné a jednoduché možnosti řešení mnohdy neřešitelných problémů s dodávkami již nevyráběných a jinak nedostupných dílů.   

laminátové díly pro škoda 130 rs
sada silentbloků z materiálu Sika ur3440