Skip to main content

sika-axson-acr-informace-telefon

Návod

Připravili jsme pro vás jednoduchou infografiku s návodem, jak si velmi jednoduše můžete odlévat cokoliv co vás napadne

Není to žádná raketová věda. Nejprve si promyslete co budete chtít replikovat. Materiál ESSIl 125 zaručuje dlouhou životnost formy, výtěžnost však závisí na komplexitě tvarů a provedení formy.

PŘÍPRAVA SILIKONOVÉ FORMY

Připravíme si podklad formy . Předmět, který chceme reprodukovat připevníme například k dřevěné ( hladké lamino ) či plastové destičce lepidlem, nebo oboustrannou páskou.

Boky formy vytvoříme z pevného kartonu, který doporučujeme z vnitřní strany polepit izolepou, případně z plastových destiček které slepíme
spolu a k podkladu obyčejnou pistolí s tavným lepidlem.

Dbáme aby spoje byly těsné, případně použijeme modelínu k utěsnění tak aby nám materiál nevytekl. V případě, že budete materiál formy pro získání maximální kvality chtít vakuovat, vytvořte formu až 5x vyšší!

Pokud se vám nebude chtít vyrábět hrazení pro silikonovou formu z destiček nebo kartonu, použijte kelímek, misku, krabičku... tloušťka stěny kolem dílu by měla být cca 1cm . Formovací Silikon ESSIL 125 je samo-separační.

Použijeme formovací silikon ESSIL 125 s tvrdidlem ESSIL 124
který má perfektní kopírovací vlastnosti, skvělou zatékavost i pro nejjemnější detaily.

Před použitím řádně promíchejte složku pryskyřice. Poté obě složky navažte podle předepsaného hmotnostního poměru 100:5 a smíchejte při teplotě vyšší než 18°C. Pro dosažení produktu bez nežádoucích vzduchových bublin je možno směs vakuovat. Nevystavujte vakuu déle jak 5 minut. Pro vakuování použijte nádobu /  formu o objemu 3-4x větším než je objem pryskyřice.

Přibližně 45 minut máme čas na zpracování formovacího silikonu
ESSIL 125 s Hardenerem ESSIL 124. Po eliminaci bublinek extrémně složité reliéfy můžete natřít štětčkem a následně zalít směsí již rozmíchaných pryskyřicí.

Po zalití do hrazení počkáme 12 hodin a  můžeme silikonovou formu pohodlně vyndat z námi připravené formy / hrazení . Forma je hotova. 

Odlévání dílů z polyuretanové pryskyřice

Nyní si vybereme z nabídky rychletuhnoucích polyuretanů. Doporučujeme si případně pročíst technické listy námi nabízených produktů které se liší nejen barvou a vlastnostmi ale i dobou zpracování. Naše volba padla na univerzální a lehce zpracovatelný odlévací polyuretan F190-1

Připravíme obě složky v hmotnostním poměru 1:1 a pečlivě je promícháme v čistém kelímku zejména po stranách a na dně. Nezapomeňte že na promíchání a nalití do formy máme jen  čas 6-8minut. Pro odlitky silnější než 5 mm je vhodné použít plniva zalijeme silikonovou formu promíchanou směsí obou složek . Po 90ti minutách můžeme odformovat odlitek a máme hotovo!

Odlitek po vytvrzení lze libovolně barvit barvami ( akrylátové, na vodní i rozpouštědlové bázi )

licí polyuretany a formovací silikony