Skip to main content

sika-axson-acr-informace-telefon

Blog ACR Czech s.r.o. o polyuretanech, epoxidech a technologiích Sika Advanced Resins.

V našem blogu se Vám čas od času budeme snažit přiblížit využití námi nabízených materiálů společnosti Sika Advanced Resins. Tyto materiály které na český trh dovážíme a distribuujeme již od roku 1999 ( dříve Axson - SikaAxson ) byly původně navrženy jako masivní průmyslová řešení. Díky námi nabízeným velikostem balení, která dříve byla v prodeji jen např. po 20-200kg se materiály rozšiřují i mezi modelářskou, uměleckou i amatérskou entitu. Nabízíme Vám proto inspiraci pro Vaše výtvory , návody, postřehy z praxe a mnohé cenné informace, které určitě oceníte. V nabídce našich materiálů  tak naleznete rychleschnoucí odlévací dvousložkové polyuretany, elastické polyuretany s různou tvrdostí materiálů, epoxidové odlévací pryskyřice včetně nyní populárních čirých epoxidových pryskyřicí vhodných pro river-flow umělecké stoly a nábytek, blokové materiály pro cnc i ruční obrábění, modelovací pasty a tmely, prototypové polyuretany pro vakuové odlévání, silikony polykondenzační i polyadiční, materiály pro rim nízkotlaké vstřikování dvousložkových polyuretanů do forem ze silikonu či tvrdých forem , laminovací pasty, povrchové pryskyřice-gelcoaty které jsou brousitelné a leštitelné. Dále pak materiály pro laminaci a výrobu kompozitů ať již pro ruční nanášení, infuzní laminování, rtm, pultruzi, speciální vysokoteplotní pryskyřice s certifikací pro lodní průmysl , letectví i automotive a samozřejmě pak doplňkový materiál jako jsou speciální barvy-pigmenty, plniva, konstrukční lepidla, voskové pláty simulující tloušťku stěny nebo voskové pláty. Naše materiály jsou vyráběny v souladu s nejnovějšími nařízeními a normami EU a ke všem materiálům máme po zakoupení připraveny technické listy a bezpečnostní listy v českém jazyce!   

Návod

Připravili jsme pro vás jednoduchou infografiku s návodem, jak si velmi jednoduše můžete odlévat cokoliv co vás napadne

Není to žádná raketová věda. Nejprve si promyslete co budete chtít replikovat. Materiál ESSIl 125 zaručuje dlouhou životnost formy, výtěžnost však závisí na komplexitě tvarů a provedení formy.

PŘÍPRAVA SILIKONOVÉ FORMY

Připravíme si podklad formy . Předmět, který chceme reprodukovat připevníme například k dřevěné ( hladké lamino ) či plastové destičce lepidlem, nebo oboustrannou páskou.

Boky formy vytvoříme z pevného kartonu, který doporučujeme z vnitřní strany polepit izolepou, případně z plastových destiček které slepíme
spolu a k podkladu obyčejnou pistolí s tavným lepidlem.

Dbáme aby spoje byly těsné, případně použijeme modelínu k utěsnění tak aby nám materiál nevytekl. V případě, že budete materiál formy pro získání maximální kvality chtít vakuovat, vytvořte formu až 5x vyšší!

Pokud se vám nebude chtít vyrábět hrazení pro silikonovou formu z destiček nebo kartonu, použijte kelímek, misku, krabičku... tloušťka stěny kolem dílu by měla být cca 1cm . Formovací Silikon ESSIL 125 je samo-separační.

Použijeme formovací silikon ESSIL 125 s tvrdidlem ESSIL 124
který má perfektní kopírovací vlastnosti, skvělou zatékavost i pro nejjemnější detaily.

Před použitím řádně promíchejte složku pryskyřice. Poté obě složky navažte podle předepsaného hmotnostního poměru 100:5 a smíchejte při teplotě vyšší než 18°C. Pro dosažení produktu bez nežádoucích vzduchových bublin je možno směs vakuovat. Nevystavujte vakuu déle jak 5 minut. Pro vakuování použijte nádobu /  formu o objemu 3-4x větším než je objem pryskyřice.

Přibližně 45 minut máme čas na zpracování formovacího silikonu
ESSIL 125 s Hardenerem ESSIL 124. Po eliminaci bublinek extrémně složité reliéfy můžete natřít štětčkem a následně zalít směsí již rozmíchaných pryskyřicí.

Po zalití do hrazení počkáme 12 hodin a  můžeme silikonovou formu pohodlně vyndat z námi připravené formy / hrazení . Forma je hotova. 

Odlévání dílů z polyuretanové pryskyřice

Nyní si vybereme z nabídky rychletuhnoucích polyuretanů. Doporučujeme si případně pročíst technické listy námi nabízených produktů které se liší nejen barvou a vlastnostmi ale i dobou zpracování. Naše volba padla na univerzální a lehce zpracovatelný odlévací polyuretan F190-1

Připravíme obě složky v hmotnostním poměru 1:1 a pečlivě je promícháme v čistém kelímku zejména po stranách a na dně. Nezapomeňte že na promíchání a nalití do formy máme jen  čas 6-8minut. Pro odlitky silnější než 5 mm je vhodné použít plniva zalijeme silikonovou formu promíchanou směsí obou složek . Po 90ti minutách můžeme odformovat odlitek a máme hotovo!

Odlitek po vytvrzení lze libovolně barvit barvami ( akrylátové, na vodní i rozpouštědlové bázi )

licí polyuretany a formovací silikony