Skip to main content

sika-axson-acr-informace-telefon

Blog ACR Czech s.r.o. o polyuretanech, epoxidech a technologiích Sika Advanced Resins.

V našem blogu se Vám čas od času budeme snažit přiblížit využití námi nabízených materiálů společnosti Sika Advanced Resins. Tyto materiály které na český trh dovážíme a distribuujeme již od roku 1999 ( dříve Axson - SikaAxson ) byly původně navrženy jako masivní průmyslová řešení. Díky námi nabízeným velikostem balení, která dříve byla v prodeji jen např. po 20-200kg se materiály rozšiřují i mezi modelářskou, uměleckou i amatérskou entitu. Nabízíme Vám proto inspiraci pro Vaše výtvory , návody, postřehy z praxe a mnohé cenné informace, které určitě oceníte. V nabídce našich materiálů  tak naleznete rychleschnoucí odlévací dvousložkové polyuretany, elastické polyuretany s různou tvrdostí materiálů, epoxidové odlévací pryskyřice včetně nyní populárních čirých epoxidových pryskyřicí vhodných pro river-flow umělecké stoly a nábytek, blokové materiály pro cnc i ruční obrábění, modelovací pasty a tmely, prototypové polyuretany pro vakuové odlévání, silikony polykondenzační i polyadiční, materiály pro rim nízkotlaké vstřikování dvousložkových polyuretanů do forem ze silikonu či tvrdých forem , laminovací pasty, povrchové pryskyřice-gelcoaty které jsou brousitelné a leštitelné. Dále pak materiály pro laminaci a výrobu kompozitů ať již pro ruční nanášení, infuzní laminování, rtm, pultruzi, speciální vysokoteplotní pryskyřice s certifikací pro lodní průmysl , letectví i automotive a samozřejmě pak doplňkový materiál jako jsou speciální barvy-pigmenty, plniva, konstrukční lepidla, voskové pláty simulující tloušťku stěny nebo voskové pláty. Naše materiály jsou vyráběny v souladu s nejnovějšími nařízeními a normami EU a ke všem materiálům máme po zakoupení připraveny technické listy a bezpečnostní listy v českém jazyce!   

Materiál pro tvorbu "RiverFlow" stolů z průzračné či probarvené pryskyřice.

TRANSLUX D150 /151

Jedním slovem jsou nádherné.

stoly z průhledné probarvené pryskyřice sika axson translux
river flow sotoly z odléčiré epoxidové pryskyřice
prsten z obarvené čiré odlévací pryskyřice translux sika axson

River Flow stoly jak se nazývají v zahraničí zaplnily internet nejrozmanitějším množstvím úspěšných aplikací epoxidových odlévacích pryskyřicí, pomocí kterých nejen umělci ale truhláři po celém světě tvoří nádherné designové kousky nábytku. Vytváří nejen působivě vypadající jídelní stoly, pracovní stoly či dekorační stolky ale i police a poličky, lampičky,  panely interiéru, skříňky, dveře, pracovní desky kuchyňských linek nebo koupelnový nábytek. Samotné dřevo, jeho struktura a jeho členitost je nádherné a čirá, či lehce probarvená pryskyřice  pak přidává k takovýmto „uměleckým“ projektům další rozměr.

Zcela čistě průhledná pryskyřice SikaBiresin® TD150 (dříve pod názvem TRANSLUX D 150 ) je v tomto případě aplikací jasnou volbou pro ty, kterí chtějí výsledek bez kompromisu. Jeho dobrá UV stabilita, jednoduchost zpracování, nejvyšší čirost, auto-degassing – efekt ( odbublinkování ) . možnost strojového i ručního opracování a zejména velmi příznivá cena oproti konkurenčním produktům tuto čirou odlévací epoxidovou pryskyřici přímo předurčuje stát se best-sellerem mezi nabíznými materiály na evropském trhu. Tento materiál lze probarvovat dle potřeby pigmenty pro epoxidové pryskyřice a tak si sami můžete zvolit odstín „ skla“ které tento materiál skvěle imituje. V případě že chcete aby byla pryskyřice neprůhledná, lze použít i různé ostatní, netransparentní pigmenty včetně metalických, perleťových , luminesenčních či ostatních pigmentů a výsledek bude vždy perfektně imitovat sklo. Výhodou námi nabízené pryskyřice je i variabilní systém, kde si díky poměru druhé složky zvolíte výslednou tvrdost materiálu, a jejíž tabulku poměrů a hodnot spolu s návodem a pokyny ke zpracování a skladování naleznete v technickém listě k materiálu SikaBiresin®  TD150.

Na internetu naleznete již spoustu hotových stolů a designových produktů, které jsou vyráběny právě za pomoci transparentních epoxidových pryskyřicí. Ceny takto hotových riverflow stolů například na eBay či Amazon přesahují mnohdy i statisíce korun. Pro šikovné, inovativní umělce a truhláře pak vhodný výběr dřeva spolu s jednoduchý zpracováním dostupného materiálu, jakým je právě námi nabízená čirá epoxidová pryskyřice znamená zajímavou možnost přivýdělku a posílení image svého jména či designérské značky.

Samozřejmě není zcela lehké takový atraktivní stůl vytvořit v amatérských podmínkách, protože materiál budete potřebovat brousit a leštit do skelného lesku a pokud nemáte zkušenosti s výrobou luxusního dřevěného nábytku, pro zkoušku jak se s materiálem pracuje bych se raději do dvoumetrového stolu jakožto můj první projekt nepouštěl. Dejte si za cíl třeba nějakou jednoduchou poličku. Naučíte se na ní jak takový nejprve ošetřit dřevo tak, aby vám nenasálo veškerou pryskyřici, jak zaformovat a utěsnit možné úniky pryskyřice, jak řezat, brousit a leštit. Až teprve nabydete nějaké zkušenosti, pouštěl bych se do větších projektů jakým mohou být stolky a designové stoly.  V zásadě se lze řídit těmito jednoduchými pokyny, vycházející vždy z pečlivého nastudování technického listu.

1. Vybírejte ten nejlepší materiál přímo od dovozce!

V první řadě se nejprve rozhodněte vybrat ten správný materiál. Pro menší projekty máme v nabídce „rychlejší“ materiál SikaBiresin® TD151 ( dříve označovaná jako TRANSLUX D151 )  který je vytvrzený sice rychleji, ale může se „nalévat“ pouze v menším objemu ( do 200ml - díky exotermii - tepelné chemické reakci která vznikne mezi dvěmi složkami epoxidové pryskyřice), která by mohla při odlévání ve větším objemu materiál spálit či poškodit. Pro objemné projekty kde můžete naráz nalít velký objem materiálu ( až 40l do tloušťky sloupce 10cm )  pak nabízíme právě verzi SikaBiresin® TD150. ) 

2. Zvolte si vhodné parametry pro ten nejlepší výsledek. 

Dalším krokem je správně zvolit mísící poměr dle požadované výsledné tvrdosti materiálu. Pokud chcete velmi tvrdý, sklu podobný materiál, lze jej u našeho materiálu docílit objemovým mísícím poměrem 100:50. Obě složky tohoto materiálu lze objednávat či doobjednávat separátně což patří rovněž k benefitům SikaBiresin® TD150 ( TRANSLUXU D150 ).

 3. Pečlivě si připravte formu pro nalití materiálu

V následném kroku s připravte tvar do kterého budete pryskyřici spolu s dřevěnou deskou zalévat. Nezapomeňte , že epoxidové pryskyřice fungují skvěle jako lepidla , a tak příprava povrchu aby jste pak zalitý materiál mohli z vytvořené formy dobře separovat je opravdu velmi důležitá. Nám se osvědčily polypropylenové  (PP) plastové podložky a polypropylenové pásky ke kterým pryskyřice nepřilne a lze ji pak z formy separovat velmi snadno. Pokud neseženete polypropylenové desky či pásky, nezoufejte. V nabídce máme kvalitní separátory a na výběr máte Axson 870, 841, 827 nebo 851. Tyto separátory pak nanesete nejlépe v několika vrstvách na povrch formy. Menší zalévané předměty a plochy pak můžete případně zaformovat našimi samo-separačními silikony ESSIL. Tyto silikony jsou samo-separační a tak odlitek spolehlivě vyndáte také. Bylo by vhodné zvolit také bezprašné prostředí kde budete pryskyřici nalévat, případě vytvořit kryt který zabrání prachu a hmyzu k přilepení do vrstvy pryskyřice.

4. Připravte zalévané dřevo.

Pokud se pustíte do projektu river-flow stolku či jen poličky, je důležité, aby jste si předem připravili i zalévané dřevo. To má schopnost nasáknout pryskyřici do všech svých vláken a tak sice získáte zcela unikátní a nezničitelný dřevěný kousek, na druhou stranu vy potřebujete aby pryskyřice byla vně dřeva a ne uvnitř. Pro pečlivé uzavření pórů můžete plochy, které přijdou do styku s pryskyřicí natřít epoxidovou pryskyřicí která pak neviditelně přilne ke dřevu i k lité pryskyřici. Samozřejmě dřevo můžete ošetřit i vrstvou ( či lépe několika vrstvami )  bezbarvého laku… proveďte si však předem zkoušku jak bude takový lak s pryskyřicí reagovat.

5. Důkladné promísení obou složek je velmi důležité.

Poté si rozmíchejte v požadovaném poměru ( dle technického listu produktu ) materiál. Nespěchejte, na zpracování máte spoustu času a tak důkladně promíchejte materiál i ze stěn a dna aby se na sebe navázaly správně obě složky. Můžete rozmíchávat i mechanicky ale jen velmi pomalu tak , anižby jste materiál „ nenašlehali“ a dbali opravdu na to aby se materiál ze stěn a dna promíchal také.  Dobrým tipem pro nalévání materiálu do již připravené formy a pro vytvoření co nejméně bublin již od počátku  je nalévat materiál pomalu přes hranu. Budete chtít materiál křyšťálově čirý, nebo zvolíte modrý, tyrkysový, hnědý či šedý nádech? Lze použít konceentrované pigmenty kde stačí opravdu jen pár kapiček pro obarvení pryskyřice do požadovaného odstínu.  

6. Pohodlně nalijete až 40l pryskyřice najednou.

Nyní se dejte do nalévání. Jak již jsem napsal, SikaBiresin® TD150 lze nalévat naráz v objemu 40litrů do tloušťky sloupce 10cm. Pakliže by mělo vaše „ sklo“ na dřevěném stole tloušťku či objem vyšší, musíte nalévat materiál do formy ve více krocích

Materiál SikaBiresin® TD150 má vlastnost automatického odvzdušnění a tak bublinky pomalu unikají na povrch až zcela zmizí. Na videích a sociálních sítích někteří zkušení umělci využívají k povrchovému odvzdušnění zdroj tepla ( horkovzdušný fén či malou let-lampu ).  Možná to zrychlí proces ale raději si to na malém kousku někde předem vyzkoušejte. Vyšší teplota okolí opět urychluje proces vytvrzení.

7. Dokončete pohodlně od řezání po leštění.

Po vytvrzení materiálu následuje hrubé zpracování materiálu. Materiál můžete pohodlně řezat, brousit , leštit a to i strojově. Je nutné si ale uvědomit , že materiál má nízkou teplotu skelného přechodu a tak se strojovým broušením a leštěním postupujte velmi opatrně. Broušení provádjte od hrubého po nejjeměnjší, poslední vrstvu pak můžete buď přelakovat, nebo použít včelí vosk a rozleštit do skelného lesku.  

Výsledek Vašeho projektu bude stát určitě za to !


buďte s námi v kontaktu

+ 420 476 704 212

Telefon PO-PÁ od 9:00 do 16:00

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Email